Knivset SWISS CLASSIC 8 cm, set om 2 st, röd, Plast, Victorinox
Code: VN676912C1Product detailed description
Vissa köksuppgifter verkar små tills du spenderar en halv eftermiddag på dem och börjar misstänka skalet för personlig vendetta. Victorinox SWISS CLASSIC-setet erbjuder två praktiska blad för daglig förberedelse, bekväma handtag och ett lugnt schweiziskt förhållningssätt till saker som helt enkelt ska skäras väl.
Huvudsakliga fördelar:
- SWISS CLASSIC knivset innehåller två lätta köksknivar för daglig skalning, skivning och exakt beredning av ingredienser.
- Två olika blad ger setet en praktisk mening, eftersom både raka och tandade blad hittar sin egen naturliga användning i köket.
- Det raka bladet är lämpligt för ren skalning av frukt och grönsaker, exakt skivning och små snitt under full kontroll.
- Det tandade bladet hjälper lätt med livsmedel med skal eller mjukare inre, där ett säkert snitt krävs utan onödigt tryck.
- Den spetsiga avslutningen på båda bladen underlättar finare förberedelser, urkärning, rengöring av ingredienser och arbete med mindre köksdetaljer.
- Blad i rostfritt stål utgör en pålitlig grund för vanlig matlagning, beredning av snacks och snabb skivning under dagen.
- Bladets längd på 8 cm är idealisk för mindre råvaror, där en större kökskniv känns onödigt klumpig och mindre smidig.
- Professionellt vass design hjälper till att hålla förberedelsen smidig, så att vanlig skärning inte blir en onödigt tidskrävande köksuppgift.
- Lätta ergonomiska handtag av polypropen ger ett bekvämt grepp och säkrare knivhantering vid daglig användning.
- Den slående röda designen ser livfull ut i köket och knivar är lättare att hitta i lådan än oansenliga mörka bestick.
- Knivarnas vikt på cirka 20 g är praktisk för frekvent användning, eftersom knivarna inte känns tunga ens vid längre förberedelser.
- Schweizisk tillverkning Victorinox ger köket tryggheten hos ett varumärke som bygger på praktiskhet, precision och långvarig användning.
- Den smidda konstruktionen stöder låg vikt och enkel hantering, precis för vanlig hemlagning utan onödig robusthet.
- Knivarna är lämpliga för diskmaskin, så efter skalning, skärning eller förberedelse av frukt blir det inget mer handarbete.
I uppsättningen:
- 1x kniv med rak egg 8 cm
- 1x kniv med tandat blad 8 cm
Ytterligare information:
- handtagsmaterial: polypropylen
- tål maskindisk
Additional parameters
| Category: | Knivsets utan ställ |
|---|---|
| Weight: | 0.1 kg |
| EAN: | 7613329191200 |
| Margin: | C |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Storlek: | 19 cm |
| Färg: | Röd |
| Styck i ett set: | 2 st. |
| Bladlängd: | 8 cm |
| Funktioner: | Diskmaskinssäker |
| Material: | Rostfritt stål |
| Produkttyp: | Knivset |
| Producent: | Victorinox |
| Margin-category: | B |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Špičkový švýcarský výrobce širokého sortimentu produktů |
![]() |
Victorinox vyrábí a po celém světě prodává unikátní, vysoce kvalitní výrobky, které mají praktické využití v různých oblastech života.
V roce 1884, švýcarský průkopník Karl Elsener si připravil cestu pro bezkonkurenční historii společnosti, prostřednictvím vývoje dnes již legendárního "Originálního švýcarského armádního nože". Kromě kapesních, domácích a profesionálních nožů, dnes nezávislá rodinná společnost Victorinox vyrábí a prodává hodinky, cestovní výbavu, módu a vůně po celém světě.
