Knivset SWISS CLASSIC 8 cm, set om 2 st, blå, plast, Victorinox
Code: VN676022C1Product detailed description
Det här är precis de knivar som man börjar använda hela tiden, även om man ursprungligen trodde att man bara skulle ta fram dem ibland. Små, vassa, lätthanterliga och redo för vanligt köksarbete från frukt till grönsaker, utan onödigt krångel och utan känslan av att du för en enda gurka måste smutsa ner den stora kniven igen.
Huvudsakliga fördelar:
- Knivset SWISS CLASSIC innehåller två lätta köksknivar för skalning, skivning och exakt beredning av ingredienser.
- Två raka blad av rostfritt stål hjälper till vid ren skärning, tärning och arbete där du vill ha full kontroll över snittet.
- Den spetsiga avslutningen på bladen underlättar detaljerad beredning, urkärning av tomater, rengöring av skal eller mer exakta köksförberedelser.
- Setet lämpar sig för skalning av frukt och grönsaker, från äpplen till potatis, utan en onödigt stor kökskniv i handen.
- Vid beredning av mindre mängder vitlök eller lök uppskattar du det korta bladet, som är lättare att hantera vid små rörelser.
- Blad av rostfritt stål fungerar som en pålitlig bas för vanlig matlagning, beredning av mellanmål och snabb hackning under dagen.
- Bladets längd på 8 cm är idealisk för mindre råvaror, där en större kökskniv känns onödigt klumpig och mindre smidig.
- Professionellt vass design hjälper till att hålla förberedelsen smidig, så att vanlig skärning inte blir en onödigt tidskrävande köksuppgift.
- Lätta ergonomiska handtag av polypropen ger ett bekvämt grepp och säkrare knivhantering vid daglig användning.
- Den distinkta blå färgen ger köket en livlig känsla och knivarna är lättare att hitta i lådan än diskreta mörka redskap.
- Knivarnas vikt på cirka 20 g är praktisk för frekvent användning, eftersom knivarna inte känns tunga ens vid längre förberedelser.
- Schweizisk tillverkning Victorinox ger köket tryggheten hos ett varumärke som bygger på praktiskhet, precision och långvarig användning.
- Den smidda konstruktionen stöder låg vikt och enkel hantering, precis för vanlig hemlagning utan onödig robusthet.
- Knivarna är lämpliga för diskmaskin, så efter skalning, skärning eller förberedelse av frukt blir det inget mer handarbete.
I uppsättningen:
- 2x kniv med rakt blad 8 cm
Ytterligare information:
- handtagsmaterial: polypropylen
- tål maskindisk
Additional parameters
| Category: | Knivsets utan ställ |
|---|---|
| Weight: | 0.1 kg |
| EAN: | 7613329191088 |
| Margin: | C |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Storlek: | 19 cm |
| Färg: | Blå |
| Styck i ett set: | 2 st. |
| Bladlängd: | 8 cm |
| Funktioner: | Diskmaskinssäker |
| Material: | Rostfritt stål |
| Produkttyp: | Knivset |
| Producent: | Victorinox |
| Margin-category: | B |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Špičkový švýcarský výrobce širokého sortimentu produktů |
![]() |
Victorinox vyrábí a po celém světě prodává unikátní, vysoce kvalitní výrobky, které mají praktické využití v různých oblastech života.
V roce 1884, švýcarský průkopník Karl Elsener si připravil cestu pro bezkonkurenční historii společnosti, prostřednictvím vývoje dnes již legendárního "Originálního švýcarského armádního nože". Kromě kapesních, domácích a profesionálních nožů, dnes nezávislá rodinná společnost Victorinox vyrábí a prodává hodinky, cestovní výbavu, módu a vůně po celém světě.
