Klippkniv SWISS CLASSIC 8 cm, vågtandad, svart, plast, Victorinox
Code: VN67633Product detailed description
En liten kniv som de flesta underskattar. Tills de tar den i handen och inser att den fungerar obehagligt bra för just de små saker som irriterar dem mest.
Huvudsakliga fördelar:
- SWISS CLASSIC Klippkniv med 8 cm långt blad är en lätt kökskniv för att skära, skala och exakt förbereda mindre ingredienser.
- Det vågiga bladet i rostfritt stål skär enkelt igenom mjukare frukter, tomater, avokado eller fikon utan onödigt klämande.
- Den spetsiga bladänden hjälper till vid mer detaljerat arbete, som att skära ut, skåra skal eller rengöra mindre grönsaker.
- Bladlängden på 8 cm är praktisk för dagliga uppgifter där du behöver ett kort, exakt och välkontrollerat snitt.
- Kniven klarar även det fastare skalet på granatäpplen, litchi eller passionsfrukt utan att du behöver ta en större kniv.
- Vid skivning av tomater kommer du att uppskatta det vågiga bladet som snabbt biter sig fast i skalet utan att oavsiktligt mosa fruktköttet.
- Lätt vikt på 20 g gör längre tillagning av ingredienser bekvämare, särskilt när köksbänken förvandlas till en liten produktionslinje.
- Det ergonomiska handtaget i svart polypropen ger ett bekvämt grepp och säkrare knivhantering vid daglig användning.
- Den svarta finishen ser universell och ren ut och smälter lätt in bland andra köksredskap utan visuell störning.
- Schweizisk tillverkning Victorinox ger vardaglig matlagning en pålitlighet som du kommer att använda till frukost, mellanmål och middag.
- Kniven är diskmaskinssäker, så efter tillagning av frukt, grönsaker eller små ingredienser finns det ingen ytterligare oro.
- Den smidda konstruktionen är praktisk för daglig hemmabruk, där låg vikt, snabbhet och enkel hantering är avgörande.
Ytterligare information:
- handtagsmaterial: polypropylen
- tål maskindisk
Additional parameters
| Category: | Avskalningsknivar |
|---|---|
| Weight: | 0.1 kg |
| EAN: | 7611160003041 |
| Margin: | C |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Storlek: | 19 cm |
| Färg: | Svart |
| Bladlängd: | 8 cm |
| Funktioner: | Diskmaskinssäker |
| Material: | Rostfritt stål |
| Produkttyp: | Knivar för speciella ändamål |
| Producent: | Victorinox |
| Margin-category: | B |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Špičkový švýcarský výrobce širokého sortimentu produktů |
![]() |
Victorinox vyrábí a po celém světě prodává unikátní, vysoce kvalitní výrobky, které mají praktické využití v různých oblastech života.
V roce 1884, švýcarský průkopník Karl Elsener si připravil cestu pro bezkonkurenční historii společnosti, prostřednictvím vývoje dnes již legendárního "Originálního švýcarského armádního nože". Kromě kapesních, domácích a profesionálních nožů, dnes nezávislá rodinná společnost Victorinox vyrábí a prodává hodinky, cestovní výbavu, módu a vůně po celém světě.
