Klippkniv SWISS CLASSIC 8 cm, grön, plast, Victorinox
Code: VN67604C1Product detailed description
En liten kniv som de flesta underskattar. Tills de tar den i handen och inser att den fungerar obehagligt bra för just de små saker som irriterar dem mest.
Huvudsakliga fördelar:
- Klippkniv VictorinoxSWISS CLASSIC Med en bladlängd på 8 cm är det en lätt kökskniv för skalning, skivning och exakt tillagning av mindre ingredienser.
- Det raka bladet av rostfritt stål med spetsig ände hjälper till med kontrollerad skärning av frukt, grönsaker och små ingredienser.
- Bladlängden på 8 cm är praktisk för uppgifter där du behöver säkerhet i handen och ett exakt kort snitt.
- Vid skalning av äpplen, potatis eller morötter kommer du att uppskatta den kompakta storleken som inte känns klumpig i handen.
- Kniven lämpar sig väl för att skära och tärna mindre ingredienser när du inte vill ta fram en stor kockkniv.
- Det spetsiga bladet hjälper till att skära ur tomater, trimma små delar av grönsaker eller finare förberedelser före matlagning.
- Vid hantering av vitlök, lök eller örter ger den bättre kontroll över små rörelser och snabb förberedelse.
- Den låga vikten på 20 g gör längre beredning av ingredienser bekvämare, särskilt när det finns många små uppgifter i köket.
- Det ergonomiska handtaget av Grön polypropen ligger bra i handen och ger bekväm skärvägledning.
- Den distinkta färgen ger köket en ljus detalj och du hittar kniven i lådan utan ett litet detektivarbete.
- Schweizisk tillverkning från Victorinox ger ett pålitligt köksredskap som du kommer att uppskatta vid en snabb frukost eller längre matlagning.
- Kniven tål maskindisk, så efter att ha förberett ingredienser behöver du inte ytterligare en liten syssla vid diskhon.
- Den smidda konstruktionen förblir ett praktiskt val för daglig hemmabruk där lätthet, enkelhet och snabbt arbete är avgörande.
Ytterligare information:
- handtagsmaterial: polypropylen
- tål maskindisk
Additional parameters
| Category: | Avskalningsknivar |
|---|---|
| Weight: | 0.1 kg |
| EAN: | 7613329191033 |
| Margin: | C |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Storlek: | 19 cm |
| Färg: | Grön |
| Bladlängd: | 8 cm |
| Funktioner: | Diskmaskinssäker |
| Material: | Rostfritt stål |
| Produkttyp: | Knivar för speciella ändamål |
| Producent: | Victorinox |
| Margin-category: | B |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Špičkový švýcarský výrobce širokého sortimentu produktů |
![]() |
Victorinox vyrábí a po celém světě prodává unikátní, vysoce kvalitní výrobky, které mají praktické využití v různých oblastech života.
V roce 1884, švýcarský průkopník Karl Elsener si připravil cestu pro bezkonkurenční historii společnosti, prostřednictvím vývoje dnes již legendárního "Originálního švýcarského armádního nože". Kromě kapesních, domácích a profesionálních nožů, dnes nezávislá rodinná společnost Victorinox vyrábí a prodává hodinky, cestovní výbavu, módu a vůně po celém světě.
