Klippkniv SWISS CLASSIC 10 cm, tandad, grön, plast, Victorinox
Code: VN67734C1Product detailed description
En liten kniv har en stor fördel – den har inga ambitioner. Den spelar inte huvudrollen i köket, och just därför använder du den till slut mer än något annat. Du tar den bara, gör det du behöver och går vidare, utan onödigt krångel.
Huvudsakliga fördelar:
- Klippkniv SWISS CLASSIC Med en bladlängd på 10 cm är det ett lätt verktyg för skivning, skalning och exakt tillagning av ingredienser.
- Det vågiga bladet i rostfritt stål går lätt igenom mjuk frukt, tomater, avokado och fikon utan onödigt tryck.
- Den spetsiga bladspetsen hjälper till med detaljerade köksuppgifter, urkärning av små delar eller mer exakt arbete runt skalet.
- Bladlängden på 10 cm ger mer utrymme för skärning, samtidigt som den förblir lätt att hantera i handen.
- Kniven klarar även det fastare skalet på granatäpplen, litchi eller passionsfrukt vid snabb frukttillagning.
- Vid skärning av tomater uppskattas det vågiga bladet som biter sig fast i skalet utan onödigt tryck på fruktköttet.
- Den låga vikten på 27 g underlättar det dagliga arbetet, särskilt när det finns många små uppgifter att utföra.
- Det ergonomiska polypropenhandtaget ger ett bekvämt grepp och säkrare styrning av kniven vid snabb tillredning.
- Den slående gröna designen kommer att ge en livfull detalj till köket och du hittar kniven i lådan utan att behöva leta efter den länge.
- Schweizisk tillverkadVictorinox Den ger pålitlighet till vardaglig matlagning som du kan använda till frukost och middag.
- Kniven är lämplig för diskmaskin, så efter att ha skurit frukt, grönsaker eller mindre ingredienser finns det ingen ytterligare oro.
- Den smidda konstruktionen är praktisk för hemlagning där låg vikt, enkel hantering och snabb manövrering är avgörande.
Ytterligare information:
- handtagsmaterial: polypropylen
- tål maskindisk
Additional parameters
| Category: | Avskalningsknivar |
|---|---|
| Weight: | 0.1 kg |
| EAN: | 7613329191347 |
| Margin: | C |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Storlek: | 21 cm |
| Färg: | Grön |
| Bladlängd: | 10 cm |
| Funktioner: | Diskmaskinssäker |
| Material: | Rostfritt stål |
| Produkttyp: | Knivar för speciella ändamål |
| Producent: | Victorinox |
| Margin-category: | B |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Špičkový švýcarský výrobce širokého sortimentu produktů |
![]() |
Victorinox vyrábí a po celém světě prodává unikátní, vysoce kvalitní výrobky, které mají praktické využití v různých oblastech života.
V roce 1884, švýcarský průkopník Karl Elsener si připravil cestu pro bezkonkurenční historii společnosti, prostřednictvím vývoje dnes již legendárního "Originálního švýcarského armádního nože". Kromě kapesních, domácích a profesionálních nožů, dnes nezávislá rodinná společnost Victorinox vyrábí a prodává hodinky, cestovní výbavu, módu a vůně po celém světě.
