Kockkniv HARAKIRI, svart, 20 cm, Samura
Code: SMRSNHSNCProduct detailed description
Samura-knivarna Àr tillverkade av det bÀsta japanska och svenska stÄlet, hÀrdat till 58 - 61 HRC. Bladen har en japansk form och en mjuk avsmalning frÄn spetsen, vilket ger dem en fantastisk skÀrförmÄga. Samura-knivar slipas i en vinkel pÄ 17 grader. Detta Àr mer Àn japanska knivar, men mindre Àn europeiska knivar. De bÀsta moderna materialen anvÀnds för handtagen: Micarta, G10, stabiliserat trÀ, plast med fin finish, Kraton och kompositmaterial.
Samura Harakiri 20 cm kockkniv Àr ett favoritverktyg för alla professionella kockar. Kniven har ett brett och lÄngt blad som Àr lÀmpligt för att skÀra stora livsmedel - kött, fisk, kÄl etc. Denna kniv Àr en del av kockarnas startset.
De frÀmsta fördelarna med Samura-knivar:
- tillverkad av det bÀsta japanska och svenska stÄlet, hÀrdat till 58 - 61 HRC
- fantastisk skÀrförmÄga tack vare den japanska bladformen och den fina avsmalningen frÄn spetsen
- skÀrpningsvinkel pÄ 17 grader (dvs. mer Àn japanska knivar, men mindre Àn europeiska knivar)
- handtag tillverkade av de bÀsta moderna materialen: micarta, G10, stabiliserat trÀ, plast med fin finish, Kraton och kompositer
Specifikationer:
- Total lÀngd: 32,8 cm
- Bladets lÀngd: 20 cm
- Vikt: 114 g
- Bladmaterial: rostfritt stÄl
- Material för handtag: ABS plast
- HandtvÀtt rekommenderas
Additional parameters
| Category: | Kockknivar i japanskt stÄl |
|---|---|
| Weight: | 1 kg |
| EAN: | 4751029321343 |
| Margin: | D |
| K pĆekladu: | CZ AUTO |
| Samling: | Samura Harakiri |
| Storlek: | 20 cm |
| FĂ€rg: | Svart |
| Styck i ett set: | 1 ks |
| BladlÀngd: | 20 cm |
| Material: | Rostfritt stÄl |
| Produkttyp: | Kökskniv |
| Producent: | SAMURA |
| Margin-category: | B |
Be the first who will post an article to this item!