Kockkniv 24 cm, F.Dick
Code: FDCK8164724HProduct detailed description
HjÀrtat i varje professionellt kök Àr en kockkniv med ett stabilt blad. Det Àr det viktigaste köksredskapet för alla tillfÀllen: att skÀra grönsaker, kött eller fisk. Kockknivens handtag Àr tillverkat av plommontrÀ. Kniven Àr förpackad i en presentförpackning som standard.
Smidd, begrĂ€nsad jubileumsserie: kĂ€rnan i knivarna i denna exceptionella serie bestĂ„r av mycket tunna lager av höglegerat kolstĂ„l "Double X VG 12" med extrem hĂ„rdhet frĂ„n 61Ë HRC. Resultatet Ă€r ett mycket effektivt snitt och en betydligt lĂ€ngre livslĂ€ngd för klingan. Den skiktade kĂ€rnan av rostfritt stĂ„l Ă€r livsmedelsvĂ€nlig. Alla knivar i 1778-serien slipas och dressas för hand och handtaget och bladet tillverkas ocksĂ„ av Dick-specialister.
Specifikationer:
- Den oumbÀrliga kockkniven för alla kök
- Serie 1778
- Handtag i plommontrÀ
- Presentförpackad
- Extremt hÄrt stÄl
- Skiktad kÀrna Àr livsmedelsvÀnlig
- Skuren för hand
- Material: rostfritt stÄl, plommontrÀ
- Storlek: 24 cm
Additional parameters
| Category: | Kockknivar i kolstÄl |
|---|---|
| Weight: | 0.7 kg |
| EAN: | 4009215163452 |
| Margin: | E |
| K pĆekladu: | CZ AUTO |
| Samling: | F.DICK 1778 |
| Storlek: | 24 cm |
| FĂ€rg: | Brun |
| Styck i ett set: | 1 ks |
| BladlÀngd: | 24 cm |
| Material: | Rostfritt stÄl |
| Produkttyp: | Kökskniv |
| Producent: | F.DICK |
| Margin-category: | B |
| The item has been sold out… | |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!