Stekpanna CONCEPT PRO 24 cm, för induktion, avtagbart handtag, WOLL
Code: WL1524CORelated products
Product detailed description
Viktigt! Att laga mat med kokkärl WOLL är som en konst som, när den görs rätt, belönar dig med de bästa delarna. Läs därför WOLL:s instruktioner för korrekt användning, som finns i slutet av denna beskrivning. ↓↓↓
Rostfria kastruller Concept PRO från det tyska märket WOLL har fått internationellt erkända designpriser för sina unika funktioner. De är konstruerade för energieffektiv stekning och matlagning. De kan användas på alla typer av kokplattor , inklusive induktion , och även för bakning i ugn upp till 220 °C.
Concept PRO-serien kombinerar aluminiumets unika värmeledningsförmåga med rostfritt stål korrosionsskyddande egenskaper. De två metallerna sammanfogas till ett femskiktsmaterial med hjälp av den senaste tekniken. En aluminiumkärna i tre lager med lager av rostfritt stål ger snabb värmefördelning genom hela kokkärlet. Optimal för ännu större energibesparingar på induktionshällen. Det inre lagret av rostfritt stål 18/10 är korrosionsbeständigt och absorberar inte smak eller lukt. Idealisk för hygienkrav och enkel rengöring.
Pannorna Concept PRO är dessutom utrustade med praktiska avtagbara handtag. Tack vare den smarta tekniska designen passar de enkelt i diskhon, diskmaskinen eller till och med i en mindre ugn efter att handtagen har tagits bort. Det sparar utrymme vid förvaring. Den patenterade mekanismen i det avtagbara värmeisolerade handtaget ger bekväm hantering. Kastruller med avtagbara handtag är särskilt lämpliga för familjer med små barn, eftersom handtagen inte sticker ut genom hällen eller bänkskivan.
Concept PRO-serien
- Premiumpannor i rostfritt stål av laminerat material
- Optimal för energisnål matlagning och stekning
- Snabb och jämn värmefördelning över hela stekpannans yta
- Konstruerad för alla värmekällor, optimal för induktion
- Avtagbara handtag - enkelt, praktiskt och säkert
- Platsbesparande förvaring, lättare att diska i diskhon
- Med barn i åtanke minskar riskerna med utstickande handtag
- Kan användas för bakning i ugn upp till 220 °C (utan avtagbart handtag)
- Redskap utan skarvar, hygieniska, absorberar inte smak eller lukt
- Kan diskas i maskin för att spara tid
WOLLs instruktioner för korrekt användning av WOLL-kastruller
Kokkärlen WOLL-Profi-Guss blir mycket snabbt varma, så det är viktigt att hålla rätt temperatur när du steker.
Vid stekning eller bakning i fett eller olja ska kokkärlet WOLL-Profi-Guss värmas ordentligt:
- Värm kort den tomma WOLL-Profi-Guss till högsta inställning. Den högkvalitativa botten värms upp mycket snabbt och jämnt.
- Vrid ner till önskad temperatur i tid och tillsätt fettet eller oljan och bakningsingredienserna.
- Gör ett test med en kastrull: För att veta att fettet eller oljan har rätt temperatur håller du det torra handtaget på en kastrull av trä i fettet. Om det bildas små bubblor runt fettet är det tillräckligt varmt. Du bör inte börja röka från fettet, för då börjar det brinna.
Kokkärlet WOLL-Profi-Guss är också perfekt för tillagning av kött utan fett, till exempel tack vare den högkvalitativa non-stick-ytan:
- När du steker kött utan fett ska du värma WOLL-Profi-Guss kokkärl i ca 2 1⁄2 minut på högsta inställningen. Kontrollera att pannan är ordentligt uppvärmd: droppa några droppar vatten i pannan med ett vått finger - om dropparna "dansar" på botten har pannan rätt temperatur; om de försvinner omedelbart är WOLL-Profi-Guss redan för varm.
- Du kan nu minska värmetillförseln med ungefär en tredjedel.
- Köttet måste ha rumstemperatur innan tillagning.
- Lägg nu köttet i WOLL-Profi-Guss-skålen - köttet kommer att fastna lite i den till en början.
- När den lossnar något från botten vänder du den och steker den från andra sidan.
- Stek eller baka sedan köttet tills det uppnår den stekgrad du föredrar. Bloody: köttet gör inget motstånd när man trycker på det; medium rare: lätt motstånd; rare: köttet böjer sig knappt när man trycker på det.
- Låt köttet vila i ugnen vid 90 °C i ca 5 minuter efter gräddningen.
Additional parameters
| Category: | Stekpannor i rostfritt stål |
|---|---|
| Weight: | 2.4 kg |
| EAN: | 4054359000491 |
| Margin: | B |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Samling: | WOLL Concept PRO |
| Storlek: | 24 cm |
| Färg: | Silver |
| Styck i ett set: | 1 ks |
| Funktioner: | Diskmaskinssäker, Induktionssäker, Ugnssäker, Avtagbart handtag, Utan PFOA, PTFE fri |
| Material: | Rostfritt stål |
| Produkttyp: | Universell panna |
| Producent: | WOLL |
| Margin-category: | A |
| Maximum ugnstemperatur °C: | 220 |
| Garanti (år): | 2 |
| Varumärkets ursprung: | Tyskland |
| Viktkategori: | Mellanvikt (1,2 - 2 kg) |
| Handtagsmaterial: | Plasthandtag |
| Tillverkningsland: | Tyskland |
| Ytfinish: | Utan beläggning |
| Värmeledning: | Gradvis uppvärmning (2 - 4 min) |
| Hälltyp: | Alla typer |
| Bäckenets form: | Rund |
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Proslulá německá rodinná firma |
![]() |
Inovativní pánve a nádobí z litého hliníku od německé společnosti Woll jsou mezi kuchaři proslulé pro svou vysokou kvalitu a odolnost. Od roku 1979 je značka vyrábí ve městě Saarbrucken v malém množství a výhradně ručně.
Již několik desetiletí patří pánve a nádobí německé rodinné firmy Woll mezi to nejlepší, co je na trhu k dostání. K výrobě používá značka inovativní technologii spočívající v pomalém ručním odlévání nejkvalitnějšího hliníku do forem. Díky tomu získávají produkty Woll vysokou odolnost a ideální parametry pro správné vedení tepla. Tímto způsobem výroby mimo jiné plní značka i svůj dlouhodobý cíl, neboť tak minimalizuje dopad produkce na životní prostředí. Vlajkovou lodí celého portfolia je jednoznačně luxusní nepřilnavá titanová pánev s revoluční odnímatelnou rukojetí, kterou můžete použít i v troubě.
