Non-stick stekpanna CONCEPT 20 cm, rostfritt stål, WOLL
Code: WL520NCRelated products
Product detailed description
Viktigt! Att laga mat med kokkärl WOLL är som en konst som, när den görs rätt, belönar dig med de bästa delarna. Läs därför WOLL:s instruktioner för korrekt användning, som finns i slutet av denna beskrivning. ↓↓↓
Rostfria non-stick stekpannor Concept Tyskt varumärke WOLL är tillverkade av 18/10 rostfritt stål med en kapselformad sandwichbotten och utsvängda kanter för enkel hällning utan dropp. De kan användas på alla typer av kokplattor , inklusive induktion , och även för bakning i ugn upp till 200 °C.
Pannorna Concept är tillverkade i en modern attraktiv design och har syntetiska handtag som ligger mycket bra i handen. Tack vare ILAG Ultimate non-stick-yta i tre lager, tillverkad med schweizisk teknik, är de lämpliga för tillagning av känsliga rätter och stekning med låg fetthalt. ILAG är populärt för sina utmärkta non-stick-egenskaper, reptålighet och frånvaro av PFOA. Pannorna har 10 års garanti på botten och 2 år på non-stickytan.
Serie Pannor Concept
- För stekning och matlagning med lite fett
- ILAG Ultimate non-stick-yta - schweizisk teknik
- Tillverkad av rostfritt stål 18/10
- 5 mm bred kapsel med sandwichbotten
- Lämplig för alla typer av värme, idealisk för induktion
- Ergonomiskt handtag av värmebeständig plast
- Utrustad med ett hål för upphängning
- Kan användas för bakning i ugn upp till 200 °C
- Förlängd kant för ren, droppfri hällning
- Lätt att rengöra, tål maskindisk
- Varumärkeslogotyp på framsidan av pannan
WOLL-bruksanvisning för korrekt användning av WOLL-kärl
Kokkärlen WOLL-Profi-Guss blir mycket snabbt varma, så det är viktigt att hålla rätt temperatur när du steker.
Vid stekning eller bakning i fett eller olja ska kokkärlet WOLL-Profi-Guss värmas ordentligt:
- Värm kort den tomma WOLL-Profi-Guss till högsta inställning. Den högkvalitativa botten värms upp mycket snabbt och jämnt.
- Vrid ner till önskad temperatur i tid och tillsätt fettet eller oljan och bakningsingredienserna.
- Gör ett test med en kastrull: För att veta att fettet eller oljan har rätt temperatur håller du det torra handtaget på en kastrull av trä i fettet. Om det bildas små bubblor runt fettet är det tillräckligt varmt. Du bör inte börja röka från fettet, för då börjar det brinna.
Kokkärlet WOLL-Profi-Guss är också perfekt för tillagning av kött utan fett, till exempel tack vare den högkvalitativa non-stick-ytan:
- När du steker kött utan fett ska du värma WOLL-Profi-Guss kokkärl i ca 2 1⁄2 minut på högsta inställningen. Kontrollera att pannan är ordentligt uppvärmd: droppa några droppar vatten i pannan med ett vått finger - om dropparna "dansar" på botten har pannan rätt temperatur; om de försvinner omedelbart är WOLL-Profi-Guss redan för varm.
- Du kan nu minska värmetillförseln med ungefär en tredjedel.
- Köttet måste ha rumstemperatur innan tillagning.
- Lägg nu köttet i WOLL-Profi-Guss-skålen - köttet kommer att fastna lite i den till en början.
- När den lossnar något från botten vänder du den och steker den från andra sidan.
- Stek eller baka sedan köttet tills det uppnår den stekgrad du föredrar. Bloody: köttet gör inget motstånd när man trycker på det; medium rare: lätt motstånd; rare: köttet böjer sig knappt när man trycker på det.
- Låt köttet vila i ugnen vid 90 °C i ca 5 minuter efter gräddningen.
Additional parameters
| Category: | Stekpannor i titan |
|---|---|
| Weight: | 0.75 kg |
| EAN: | 4054359003614 |
| Margin: | D |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Samling: | WOLL Concept |
| Storlek: | 20 cm |
| Färg: | Silver |
| Styck i ett set: | 1 ks |
| Funktioner: | Diskmaskinssäker, Induktionssäker, Ugnssäker, Utan PFOA |
| Material: | Rostfritt stål |
| Produkttyp: | Universell panna |
| Producent: | WOLL |
| Margin-category: | A |
| Maximum ugnstemperatur °C: | 200 |
| Garanti (år): | 2 |
| Non-stick: | Non-stick beläggning |
| Varumärkets ursprung: | Tyskland |
| Viktkategori: | Lättvikt (0 - 1,2 kg) |
| Handtagsmaterial: | Plasthandtag |
| Tillverkningsland: | Tyskland |
| Ytfinish: | Titanbeläggning |
| Värmeledning: | Gradvis uppvärmning (2 - 4 min) |
| Hälltyp: | Alla typer |
| Bäckenets form: | Rund |
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Proslulá německá rodinná firma |
![]() |
Inovativní pánve a nádobí z litého hliníku od německé společnosti Woll jsou mezi kuchaři proslulé pro svou vysokou kvalitu a odolnost. Od roku 1979 je značka vyrábí ve městě Saarbrucken v malém množství a výhradně ručně.
Již několik desetiletí patří pánve a nádobí německé rodinné firmy Woll mezi to nejlepší, co je na trhu k dostání. K výrobě používá značka inovativní technologii spočívající v pomalém ručním odlévání nejkvalitnějšího hliníku do forem. Díky tomu získávají produkty Woll vysokou odolnost a ideální parametry pro správné vedení tepla. Tímto způsobem výroby mimo jiné plní značka i svůj dlouhodobý cíl, neboť tak minimalizuje dopad produkce na životní prostředí. Vlajkovou lodí celého portfolia je jednoznačně luxusní nepřilnavá titanová pánev s revoluční odnímatelnou rukojetí, kterou můžete použít i v troubě.
